Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi Tekirdağ'ı temsil edecek

Oyak Grubu ile TÜBİTAK işbirliğinde 17 ilde eş zamanlı düzenlenen `Oyak Liselerarası Matematik Yarışması`nın Tekirdağ ayağında Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi birinci oldu.

Yarışmada ikinciliği Milli Piyango Fen Lisesi, üçüncülüğü ise Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesi kazandı.

Oyak Grubu`na bağlı 12 işletme ile TÜBİTAK`ın işbirliğinde `Hayat Matematiktir` sloganıyla 2003 yılında başlayan ve geleneksel hale getirilen Oyak Liselerarası Matematik Yarışması`nın Tekirdağ ayağında 2008-2009 eğitim yılı il birincisi dün düzenlenen törenle açıklandı.

Erguvan Restaurant`ta düzenlenen törene, Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Emniyet Müdür Vekili Gökhan Seven, İl Milli Eğitim Müdürü Üner Dilek ile okul müdürleri ve öğrenciler katıldı. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Liselerarası Matematik Yarışması`nın, OYAK Grubuna bağlı 12 işletmenin katkılarıyla gerçekleştirildiğini belirterek, "OYAK Grubu olarak 5 yıldır matematik yarışması düzenliyoruz. Yarışma dolayısıyla Türk gençlerine çözümleme pratiğini yerleştirmek istiyoruz. Matematiğe ilgi duyan gençleri teşvik ederek, matematik sevgisini aşılamak ve matematiğin yaşam ile bağını öğrencilere kavratmak amacındayız. Matematik evrensel bir dildir.
İnsanlığın ortak düşünme aracıdır. İnsanımıza yatırım yapmamız lazım ki teknolojinin beşiği olabilelim. Ar-Ge çalışmaları ancak iyi yetişmiş bireylerle sağlanabilir. Yaptığımız yarışma öğrencilerin soruşturma ve analitik düşünme yeteneğini geliştirerek bilgi ve yeteneklerini açığa çıkarması açısından oldukça önemli" şeklinde konuştu.

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan ise yaptığı konuşmada, dünya genelinde insan nüfusunun sürekli arttığını, bu artışın rekabeti de beraberinde getirdiğini belirtti. Türkiye`de rekabet koşullarının öğrenciler için acımasız olduğunu ifade eden Vali Doğan, "Anaokulundan başlayarak üniversiteye kadar çocuklarımız bir dizi zorlu süreçlerden geçiyor. Bu rekabet koşullarında en önemli dallardan birini matematik oluşturuyor. Çocuklarımıza matematik sevgisini aşılamak adına böyle bir organizasyonu her platformda desteklememiz lazım. Artık beşikten mezara kadar öğrenme ve beşikten mezara kadar rekabet koşullarının olduğu bir dünyada yaşıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Tekirdağ`da Oyak Liselerarası Matematik Yarışması`na katılan 22 okulun öğrencilerine satranç takımı hediye edilirken, okullara da bin 500 TL nakdi yardım yapıldı. Törenin finalinde, Tekirdağ`da yarışmaya katılan 22 okuldan ilk üç sırayı alanlar açıklandı. Yarışmada il birinciliğini Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi kazanırken, Milli Piyango Fen Lisesi 2`nci ve Çorlu Ticaret Borsası Anadolu Lisesi de 3`üncü oldu.

Yarışmada birinci olan Çerkezköy Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi`nin öğrencileri ile rehber öğretmen ve okul müdürüne birer Cumhuriyet altını hediye edildi. Ayrıca İl genelinde ilk üç sırayı alan okulların temsilcilerine Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar ve Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün tarafından plaket verildi. 17 Şehirde birinciliği kazanan liseler arasında Nisan 2009`da yapılacak olan final yarışmalarında birinci okula 15 bin TL değerinde bir laboratuar oluşturulacak ve şampiyon ekipteki öğrenci, rehber öğretmen
ve okul müdürü bin TL değerinde 1 kese altın ödülü verilecek.
kaynak:www.kenthaber.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile