Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

2010 YGS Sınavı Başladı

ImageYükseköğretim`e Geçiş Sınavı,(YGS) saat 10.00`da başladı. Çocuklarını sınava getiren anne ve babalar oldukça heyecanlıydı. Hatta çocuklarından daha heyecanlı olanlar veliler bile vardı.

Tüm öğrencilerimize 2010 YGS sınavında başarılar diliyoruz.

Çerkezköy`e en yakın sınav merkezi Çorlu`da bulunuyor. Çerkezköy`de oturan öğrencilerin çoğu YGS sınavına Çorlu da girecek. Sabah erken saatlerde otobüs ve özel araçlarıyla Çorlu` ya geçen öğrenciler, daha önce ziyaret ettikleri okullarında heyecanlar sınav saatini beklemeye başladılar.

Dışiarıda bekleyen velilerin bazılarının öğrencilerden daha heyacanlı olduğu görüldü.

TESTLER

YGS`de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri uygulanacak. Adaylara her bir testten 40`ar soru yöneltilecek.

Türkçe testinde ``Türkçeyi kullanma gücü ile ilgili`` 40 soru yer alacak.

Sosyal Bilimler testinde, ``Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular`` bulunacak. Sosyal Bilimler testinde tarihten 17, coğrafyadan 14, felsefeden 9 soru yöneltilecek.

Temel Matematik testinde, adayların ``matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü`` ölçülecek.

``Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı`` soruların yer alacağı Fen Bilimleri testinde fizikten 14, kimya ve biyolojiden 13`er soru bulunacak.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

YGS`de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.

YGS`nin değerlendirilmesi sonucunda her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturulacak.

Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS`ye girmeye hak kazanabilecek.

Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek.

Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

Sınav sonuçlarının Mayıs ayının başlarında açıklanması planlanıyor.

samanyoluhaber.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile