Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

Saray'da Sel Feleketi

Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image http://i.sabah.com.tr/galeri/turkiye/saganak_yagis_tekirdagi_vurdu/zopt_s3.jpeg
There was a problem loading image http://i.sabah.com.tr/galeri/turkiye/saganak_yagis_tekirdagi_vurdu/zopt_s3.jpeg
There was a problem loading image http://i.sabah.com.tr/galeri/turkiye/saganak_yagis_tekirdagi_vurdu/zopt_1.jpeg
There was a problem loading image http://i.sabah.com.tr/galeri/turkiye/saganak_yagis_tekirdagi_vurdu/zopt_1.jpeg

Tekirdağ`ın Saray ilçesindeki sel baskınlarında çok sayıda yerleşim biriminin su altında kaldığı bildirildi. Yetkililerden alınan bilgiye göre, aşırı yağışların ardından meydana gelen sel birçok yerleşim yerinde su baskınlarına yol açtı ve tahribata neden oldu.
Meydana gelen selde maddi hasarın yanısıra can kayıpları da yaşandı. 5 kişilik Çakar ailesi sel sularına kapıldı. Sele kapılarak kaybolan 5 kişinin, Saray İlçesi`ne bağlı Güngörmez Köyü`nde Ahmet Topaloğlu`na ait çiftlikte çalışan 40 yaşındaki Fatih Çakar, eşi 30 yaşındaki Handan Çakar, çocukları 12 yaşındaki Büşra Çakar, 18 yaşındaki Berna Çakar ve 6 yaşındaki Afra Çakar olduğu belirlendi.

SEL FELAKETİNDE KAYBOLAN 5 KİŞİLİK AİLEDEN DÖRDÜNÜN CESEDİNE ULAŞILDI
Tekirdağ`ın Saray ilçesinde meydana sel felaketinde kaybolan 5 kişilik aileden dört kişinin cesedi bulundu.

Saray`daki sel felaketinde kaybolan Çakar ailesinden Afra Çakar`dan (6), Büşra Çakar (12), Berna Çakar`ın (8) ile Handan Çakar`ın (30) cesetlerine ulaşıldı.

6 yaşındaki Afra`nın cesedinin, Saray ilçe merkezi çıkışındaki bir arazide bulundu. Büşra Çakar ve anne Handan Çakar`ın cesetlerine, askeri birlikler ile polis ekipleri, evlerinden 3 kilometre mesafede ilçe merkezine yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Galata Deresi`nde ulaştı. Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, çiftlik evinin bulunduğu Güngörmez Kambursöğüt mevkisinde yapılan arama kurtarma çalışmalarında, Berna Çakar`ın (8) cesedine ulaşıldığını söyledi.

Aileden baba Fatih Çakar`ı (40) arama çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Çoban, sağanağın devam etmesi dolayısıyla çalışmalarda zaman zaman zorluk yaşandığını ifade etti.

SEL FELAKETİNDE KAYBOLAN YAŞLI ÇİFTİN CESEDİNE ULAŞILDI
Tekirdağ`ın Saray ilçesinde meydana sel felaketinde, kaybolanlardan 2 kişinin daha cesetlerine ulaşıldı. Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Bahçeköy`de selin etkili olduğu evlerden birisinde incelemede bulundukları esnada, Fatma Bilgin (79) ve Mustafa Bilgin`in (82) cesetlerinin selin yaklaşık 100 metre sürüklediği evin enkazında bulunduğunu bildirdi. Vali Kemelek, savcının olay yerine gelmesini beklediklerini ifade etti.

``SEL NEDENİYLE SİLİVRİ`DE EVİ SULAR ALTINDA KALAN BİR KİŞİ KALP KRİZİNDEN ÖLDÜ, BİR ÇOCUK HALEN KAYIP``
İstanbul Valisi Muammer Güler, yaşanan sel sırasında Silivri`de evini su basan bir kişinin kalp krizinden öldüğünü, bir çocuğun ise halen kayıp olduğunu bildirdi.

İstanbul Valiliği Afet Koordinasyon Merkezi`nde açıklama yapan Güler, Silivri`de 50`ye yakın aracın denize sürüklendiğini ve kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

``Bu araçlardan birinde bulunan anne ile 2 kızı suya sürüklendi. Anne ve kızı kendi imkanlarıyla kurtuldu. Diğer kız ise halen kayıp, kurtarma çalışması sürüyor. Sel nedeniyle Silivri`de bodrum katındaki evi sular altında kalan bir vatandaş da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.``

ÇATALCA BELEDİYE BAŞKANI KARA: KOVUKDERE MEVKİNDE BİR VATANDAŞIMIZ KAYIP
Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara, bölgede yaşanan yoğun yağış nedeniyle Kovukdere mevkinde bir vatandaşın kaybolduğunu bildirdi.

Gökçeali Köyü`nde gazetecilere açıklama yapan Kara, dün akşam saatlerinde başlayan yağışın, sabah saatlerinde şiddetini arttırdığını ifade ederek, ``Yıllardan beri Çatalca`da böyle bir yağış söz konusu olmamıştı. Birçok noktada, Gökçeali, Subaşı, Kestanelik, İzzettin Mahallesi, Bayır Mahallesi, Çatalca`nın merkezi hemen hemen her noktada ciddi sel baskınlarıyla karşı karşıya kaldık`` dedi.

Şu ana kadar bir can kaybının olmadığını ve bunun sevindirici olduğunu belirten Kara, su baskını altında olan yerlerden kurtarılan ve iş makineleriyle getirilen insanları göstererek, ``Burada gördüğümüz insanlarımız, en son kurtarılan insanlarımız. Bunun dışında ulaşılmayan bir nokta yok. Yalnız Kovukdere mevkinde bir vatandaşımız kayıp. Sabah saatlerinde otomobille sele kapıldığı haberini aldık. İstanbul`dan AKUT ekipleri bekleniyor`` diye konuştu.

Gazetecilerin, kaybolan kişinin kim olduğu sorusuna Kara, ``Bir iş adamı. Şu anda ismi aklımda değil. Umut ediyorum o da sağ salim kurtarılacaktır. Hiçbir şekilde ulaşamıyoruz. Ulaştığımız noktada da sabahleyin telefonlar çekmiyordu. O nedenle o konuda biraz endişemiz var`` yanıtını verdi.

Kayıp kişinin yerinin tespit edilip edilmediği şeklindeki soruya da Kara, ``Tespit edildi. Boğaziçi İplik Fabrikası`nın karşısındaki bölgede. Orada ciddi anlamda bir sel baskını var. Bir tane yaralımız vardı. Onu aldık hastaneye sevk ettik. Durumu iyi`` dedi.

TEKİRDAĞ`DA İKİ KÖYÜ BİRBİRİNE BAĞLAYAN KÖPRÜ ÇÖKTÜ
Tekirdağ`ın Saray ilçesinde, şiddetli yağış nedeniyle dere sularının yükselmesi üzerine iki köyü birbirine bağlayan köprü tamamen çöktü. Sağanak yağış Tekirdağ bölgesinde hayatı olumsuz etkiledi. Saray ilçesine bağlı Güngörmez köyü ile Bahçeköy`ü birbirine bağlayan Karayolları Genel Müdürlüğü`ne bağlı Lala Dere Köprüsü yoğun sel suları nedeniyle tamamen yıkıldı. İki köy arasındaki ulaşım ise Kırklareli`ne bağlı Vize ilçesi yolundan sağlanıyor.

SARAY KAYMAKAMI KAYA: 20-25 EV SU BASKININDAN ZARAR GÖRDÜ
Tekirdağ`ın Saray İlçesi Kaymakamı Zeki Kaya, ilçe merkezinde 20-25 kadar evin su baskınından zarar gördüğünü ve 50 kadar hayvanın telef olduğunu bildirdi.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Bahçeköy ile Güngörmez köyündeki yoğun yağışın can ve mal kaybına neden olduğunu hatırlatarak, ``Kayıp 5 kişilik aileden bir kız çocuğunu cesedinin bulunmasından sonra arama çalışmaları sürdürülüyor`` dedi.

Çiftliklerdeki 50 kadar hayvanında sel suları dolayısı ile telef olduğunu kaydeden Kaya, ``Bu konu ile ilgili incelemeler sürüyor. Sayın Valimiz de olay yerinde bulunuyor`` dedi. İlçe merkezindeki 20-25 evinde su baskını nedeniyle zarar gördüğünü sözlerine ekleyen Kaya, meydana gelen hasarın belirlenmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.

TEM OTOYOLU`NDA TRAFİK NORMALE DÖNDÜ
İstanbul`da etkili olan sağanak nedeniyle durma noktasına gelen TEM Otoyolu`nun Silivri-Edirne ve Silivri-İstanbul istikametindeki trafik normale döndü.

Karayolları 17. Bölge Müdürlüğü`nden alınan bilgiye göre, yol üzerinde biriken su nedeniyle durma noktasına gelen TEM Otoyolu`nun Silivri mevkisinde Selimpaşa Şubesi ekiplerince su tahliye çalışması yapıldı.

Tekrar ulaşıma açılan yolda, karayolları ekiplerinin çalışmasının devam ettiği bildirildi. Bu arada, yağış sırasında oluşan su birikintileri nedeniyle TEM Otoyolu Edirne istikametinde Selimpaşa`dan Silivri`ye kadar olan bölümde araçların yaklaşık 16 kilometrelik kuyruk oluşturdukları öğrenildi.

Kaynak: sabah.com.tr

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile