Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

Çerkezköy Yanıkalğıl Köyü

Tarihi

1877 - 1878 yıllarındaki Osmanlı - Rus savaşı`ndan sonra, Bulgaristan`ın Tırnova kentinin Nohsel (Nova selo) köyünden gelen yaklaşık 80 hane tarafından köy kurulmuştur. Köyün İlk kurulduğu yıllarda burada eski rumlardan kalma yanmış, harap halde ağılların bulunması nedeniyle köyümüz Yanıkağıl adını almıştır. Köyün Camisi elbirliğiyle 1888 de yapılmıştır. Yanıkağıl köyü daha sonra 1935, 1951 ve 1989 senelerinde birkaç hane olmak üzere tekrar Bulgaristan`dan göç almıştır. 2000 lerde ise ülkemizin doğu illerinden birkaç ailelik bir göç almıştır. Köyümüz 1958 den sonra Çerkezköye bağlanmıştır.

Tekirdağ iline 65 km, Çerkezköy ilçesine 9 km uzaklıktadır.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Fakatr değişen ekonomik koşullar nedeniyle köyün genç kesimi sanayide çalışmakta ve geçimini böylelikle sağlamaktadır

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak:Wikipedia