Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

Veliköy Tarihi

Osmanlı Devletinde ele geçirilen yerleşim birimlerinin yeniden canlanması amacıyla buralara Anadolu halkı yerleştiliyordu.. Osmanlı devletinde nüfus hareketlerine devlet müdahalesi her zaman söz konusu olmuştur. Böylece Osmanlı imparatorluğundaki göç hareketlerinin ağırlıklı olarak devlet eliyle planlandığı ve kontrol edildiği yönündeki belirleme haklı bir bakış açısı kazanmaktadır.

İşte Veliköy Tarihi bu zamanda başlar. Konya Karaman`dan buraya yerleştirilen Türk boylarından Veliköy`ün ataları.

Osmanlı İmparatorluğu`nun dağılmaya başlaması ve 1806 - 1812 Türk- Rus savaşı sonucu Balkanlarda yaşayan Türklerin çoğu güneye doğru göç etmeye başlamışlardır. Sayılarının iki yüzbini bulduğu tahmin edilen göçmenler, başta İstanbul olmak üzere Rumeli`deki kent, kasaba ve köylere yerleşirken, bir bölümü de İstanbul yolu ile Anadolu`ya göçmüştür. Osmanlı Devleti bu göçmenlere iyi davranılması ve kolaylık gösterilmesi için Rumeli ve Anadolu`daki eyaletlere talimatlar göndermiş ise de göçenlerin düzenli şekilde yerleştirilmeleri sağlanamamıştır.

İşte Veliköy Halkıda bu sırada ikamet için Rumeli bölgesini tercih etmiş ve bugünkü Veliköy`ün bulunduğu alana yerleş.

Bulgaristan`da Selvi Kazasının Domramirka Köyü Balkanlarda dedelerimizin yaşadığı köy.

Dobramirka Köyünden göç edenler Tekirdağ`ın Veliköy , Hacıköy ,Kaşıkçı ve Feradanlı köyleri ile Balıkesir`in Kurtdere Köyüne yerleşmişler.