Çerkezköy Firma ve İş Rehberi

Firmanı Ekle İlan Ver , Firmanı Tanıt

Twitter'da Takip Et

Çerkezköy Kızılpınar Beldesi Kızılpınar Belediyesi

Kızılpınar Tarihi

KIZILPINAR KASABASININ TARİHİ

Kızılpınar Kasabasına ilk yerleşim tarihi 1293` tür. Osmanlı Rus harbi sonrası Bulgaristan`dan göç ederek Kızılpınar`a yerleşmişlerdir.Yerleşim merkezinin etrafında Mezatlı,İncirlikte,Tayibin kaynağında, Müselimçiftlik yerinde Rumlar Gabrada erikli çatağı başında dutluk mevkiinde küçük yerleşim birimleri kurmuştur.

Bulgaristan`dan Kasabamıza 1293 harbinde gelip yerleşen 30-35 hane olmuştur. Şimdi Kasabamızda yaşayanların dedeleri, kasabanın etrafında yaşayanlar, mücadele ederek onları buradan göç ettirmişlerdir.

Bu kasabaya gelip yerleşen belli başlı kavimler; Bulgaristan dan Kunçuoğulları,Malkoçoğulları, Fellioğulları ve Molla İbrahim Oğulları` dır. Bunlar Bulgaristan`ın Trinova şehrinin Selvi ilçesinin Dobramika köyünden gelerek buraya yerleşmişlerdir.

Kasabamız adını, tren yolu yakınında bulunan balkanın içinde az bir boşluktan, kazma kürekle açılarak yapılan bir su kuyusundan alır.

Bu kuyudan içme suyu olarak yararlanılmaya başlanmış, kuyu açık olduğu için ağaç yapraklarının, kızılcıkların suya düşmesi ve suyun renginin kızarması sonucu bu kuyuya Kızılpınar adı verilmiş ve Kasabanın adıda Kızılpınar olarak kalmıştır.

Birinci Dünya Savaşı devam ederken, sonbaharda yunanlıların Trakya`yı işgali sırasında Kasaba halkı top yekün İstanbul`a göç etmiş, kış mevsiminin ardından tekrar Kızılpınar`a dönmüştür.

Tarihsel Süreç içersinde nüfüs hareketleri: Çanakkale Savaşları`nda Kasaba halkından 35-40 kişi Savaşa gitmiş bunların çoğu savaşta şehit olmuştur. İşgal sırasında İstanbul`a göç edenlerin arasında tifo salgını çıkmış ve insanların %25 i ölmüştür.

kızılpınar.bel.tr